Wycinanie elektroerozyjne

    Elektroerozyjna wycinarka drutowa Robofil 290 szwajcarskiej firmy Charmilles Technologies jest kompaktową obrabiarką CNC pozwalającą obrabiać metale oraz ich stopy, a nawet węgliki spiekane niezależnie od ich twardość. Oprogramowanie pozwala na w
ykorzystywanie rysunków przygotowanych w programie Auto Cad w postaci plików DWG i DXF do programowania toru ruchu. Dzięki niezależnym ruchom głowic (górnej i dolnej) istnieje możliwość przestrzennego modelowania kształtu przedmiotu. (Dane techniczne)
 
   
Samo wycinanie elektroerozyjne (WEDM - Wire Electrical Discharge Machining) - jest odmianą obróbki elektroerozyjnej (EDM), w której elektrodą jest cienki drut o średnicy 0,02 - 0,5 mm z mosiądzu, miedzi, wolframu, molibdenu lub drut z pokryciem, np. mosiądz ocynkowany. Przedmiot obrabiany mocowany jest na stole, który najczęściej jest stały.
    Natomiast prowadniki drutu przemieszczają się w kierunkach U , V i Z (górna głowica) oraz X , Y dla głowicy dolnej. 
Ze względu na zużycie erozyjne drut jest przewijany ze szpuli do pojemnika lub ze szpuli na szpulę z prędkościami 0,5 - 20 m/min.
    W celu zapewnienia wysokiej dokładności pozycjonowania drutu względem przedmiotu obrabianego stosowane są specjalne oczkowe prowadniki drutu oraz stały naciąg drutu z siłą 5 - 20 N.
    Nadając przedmiotowi i elektrodzie (drutowi) złożone ruchy względne (postępowe i kątowe) możliwe jest wycinanie bardzo skomplikowanych kształtów. Wycinać możemy kształty o powierzchniach prostopadłych do powierzchni stołu jak i pochyłych oraz bardziej złożonych pod warunkiem, że są to powierzchnie prostokreślne.

Eromet © 2004